Destylacja jest prostą, lecz wszechstronną metodą, która opiera się na wykorzystaniu temperatury wrzenia substancji do uzyskania pożądanych produktów. W zastosowaniu profesjonalnym służy do produkcji alkoholu, jednak można go wykorzystać również w warunkach domowych – na przykład do uzyskania wody destylowanej, ekstraktów ziołowych czy olejków eterycznych. Jeśli chcesz zakupić destylator, jednak masz problem z wyborem aparatury, skorzystaj z naszego poradnika.
Podstawowe elementy zestawu
Aby destylator (zarówno ten domowy, jak i profesjonalny) działał prawidłowo, powinien składać się z:
- aparatury destylacyjnej, w której podgrzewane są składniki bazowe,
- kolumny,
- chłodnicy, gdzie przeprowadzany jest proces skraplania,
- termometru,
- zbiornika na produkt końcowy w postaci cieczy.
W zależności od rozmiarów, liczby pięter kolumny oraz wielkości aparatury destylatory mogą być zarówno kompaktowe i odpowiadające domowym warunkom, jak i bardzo skomplikowane. Na rynku dostępne są także rozwiązania, które usprawniają lub automatyzują pracę urządzenia, na przykład sterowniki.
Profesjonalna aparatura do destylacji – jak działa?
Aby zacząć produkcję alkoholu, należy uzyskać szereg specjalnych zezwoleń, które potwierdzą możliwości przedsiębiorcy w zakresie wytwarzania bezpiecznych produktów. Destylator profesjonalny powinien zatem odpowiadać prawnym wymaganiom. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest kolumna rektyfikacyjna, która pozwala na bardzo dokładne oddzielenie alkoholu, substancji smakowych i zapachowych oraz wody od innych składników surowca. W aparaturze bardzo często wykorzystywane są również kegi ze względu na ich dużą pojemność (od 30 do nawet 100 l).
Destylacja w warunkach domowych – jak skompletować zestaw?
Tego typu sprzęty sprawdzają się nie tylko w zastosowaniu profesjonalnym – można wykorzystać je na własny użytek, na przykład do uzyskania olejków eterycznych czy wody destylowanej. Aby destylator domowy spełniał nasze oczekiwania, warto postawić na model, który jest prosty, lecz solidny i funkcjonalny. Świetnym wyborem będą tu przede wszystkim warianty pot still w zestawie z garnkiem lub szybkowarem – ten drugi można efektywnie wykorzystać również na co dzień w domowej kuchni.