You are currently viewing Destylacja profesjonalna jak i w warunkach domowych, czego potrzebujesz?

Destylacja profesjonalna jak i w warunkach domowych, czego potrzebujesz?

Destylacja jest prostą, lecz wszechstronną metodą, która opiera się na wykorzystaniu temperatury wrzenia substancji do uzyskania pożądanych produktów. W zastosowaniu profesjonalnym służy do produkcji alkoholu, jednak można go wykorzystać również w warunkach domowych – na przykład do uzyskania wody destylowanej, ekstraktów ziołowych czy olejków eterycznych. Jeśli chcesz zakupić destylator, jednak masz problem z wyborem aparatury, skorzystaj z naszego poradnika.

Podstawowe elementy zestawu

Aby destylator (zarówno ten domowy, jak i profesjonalny) działał prawidłowo, powinien składać się z:

  • aparatury destylacyjnej, w której podgrzewane są składniki bazowe,
  • kolumny,
  • chłodnicy, gdzie przeprowadzany jest proces skraplania,
  • termometru,
  • zbiornika na produkt końcowy w postaci cieczy.

W zależności od rozmiarów, liczby pięter kolumny oraz wielkości aparatury destylatory mogą być zarówno kompaktowe i odpowiadające domowym warunkom, jak i bardzo skomplikowane. Na rynku dostępne są także rozwiązania, które usprawniają lub automatyzują pracę urządzenia, na przykład sterowniki.

Profesjonalna aparatura do destylacji – jak działa?

Aby zacząć produkcję alkoholu, należy uzyskać szereg specjalnych zezwoleń, które potwierdzą możliwości przedsiębiorcy w zakresie wytwarzania bezpiecznych produktów. Destylator profesjonalny powinien zatem odpowiadać prawnym wymaganiom. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest kolumna rektyfikacyjna, która pozwala na bardzo dokładne oddzielenie alkoholu, substancji smakowych i zapachowych oraz wody od innych składników surowca. W aparaturze bardzo często wykorzystywane są również kegi ze względu na ich dużą pojemność (od 30 do nawet 100 l).

Destylacja w warunkach domowych – jak skompletować zestaw?

Tego typu sprzęty sprawdzają się nie tylko w zastosowaniu profesjonalnym – można wykorzystać je na własny użytek, na przykład do uzyskania olejków eterycznych czy wody destylowanej. Aby destylator domowy spełniał nasze oczekiwania, warto postawić na model, który jest prosty, lecz solidny i funkcjonalny. Świetnym wyborem będą tu przede wszystkim warianty pot still w zestawie z garnkiem lub szybkowarem – ten drugi można efektywnie wykorzystać również na co dzień w domowej kuchni.

Dodaj komentarz