You are currently viewing Na czym polega destylacja alkoholu?

Na czym polega destylacja alkoholu?

Kupując trunek, zwykle nie myślimy o tym, jak powstał, jednak za każdą butelką stoi wielogodzinny, a czasem nawet wielodniowy proces technologiczny. Destylacja alkoholu wymaga zastosowania odpowiedniej aparatury oraz znajomości właściwości chemicznych substancji. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć Ci zasady tego procesu.

Czym jest destylacja alkoholu?

Od strony technicznej polega na rozdzieleniu ciekłych związków chemicznych poprzez ich odparowywanie, a następnie ochłodzenie i skroplenie. Temperatura wrzenia wody jest wyższa niż temperatura wrzenia alkoholu – dzięki temu w około 80°C można wyizolować poszczególne składniki mieszaniny. Tak przeprowadzona destylacja ma na celu przede wszystkim uzyskanie trunku o wyższej mocy, a także wpływa na walory smakowe i zapachowe produktu.

Metody destylacji alkoholu – czym się charakteryzują?

Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby na produkcję trunków – a mianowicie:

Pot Still – polega na wykorzystaniu specjalnego destylatora, w którym ciecze w alembiku są podgrzewane, a następnie trafiają do komory skraplającej, gdzie skraplają się w kontakcie z zimnym kondensatorem; taka metoda destylacji jest bardzo prosta i nie wymaga dużego zaangażowania, jednocześnie pozwala uzyskać alkohol o konkretnym smaku i zapachu,

ponowny napływ – czyli wewnętrzny refluks; polega on na wykorzystaniu kolumny rektyfikacyjnej, w której destylat skrapla się i powoli spływa w dół, gdzie napotyka opór pary wodnej, przez co część alkoholu wraca do kolumny, co pozwala uzyskać wysoką zawartość czystego etanolu w produkcie końcowym.

Sam proces odparowywania i skraplania jest bardzo prosty (wykorzystuje podstawowe właściwości chemiczne substancji), jednak na jego efekt końcowy może wpłynąć wiele czynników. Niemalże każda dostępna na rynku marka alkoholi stosuje własne, unikalne metody destylacji. Wykorzystana aparatura, skład zacieru, drożdże gorzelniane, precyzja w mierzeniu temperatury czy wybrane metody klarowania mają wpływ na walory smakowe i aromat uzyskanego trunku.

Dodaj komentarz