You are currently viewing Rodzaje beczek do wyrobu trunków kiedyś i dziś

Rodzaje beczek do wyrobu trunków kiedyś i dziś

Naturalne drewno od lat jest uznawane za niezwykle ważny czynnik w nadawaniu alkoholom unikalnego charakteru. Beczki do wyrobu trunków w zależności od wykorzystanego drewna, a także ich wcześniejszego zastosowania, mogą być doskonałymi nośnikami walorów smakowych i aromatycznych. Nie inaczej jest podczas wyrobu rzemieślniczych alkoholi wysokoprocentowych – w tym artykule przedstawimy zabiegi stosowane zarówno w przeszłości, jak i współcześnie.

Beczki drewniane do wyrobu trunków w tradycjach kultury spirytusowej

Na przestrzeni lat osoby zajmujące się produkcją alkoholu wysokoprocentowego testowały różne metody podkreślania smaku i zapachu swoich wyrobów. Do przygotowania zacieru na bimber tradycyjnie wykorzystywane były beczki dębowe, dzięki którym trunek zyskuje bogaty bukiet aromatów o wyraźnych drzewnych nutach oraz lekki smak.

Z czasem potrzeba eksperymentowania doprowadziła do wykorzystywania innych rodzajów drewna. Beczki z jabłoni lub wiśni mogą dodać produktom alkoholowym odświeżających, owocowych akcentów, a także orzeźwiającej kwaskowatości. Z kolei klon i orzech skrywają w sobie wiele ciekawych niuansów, dzięki którym trunek pachnie karmelem i wanilią. Metody przechowywania zacieru są zatem istotną częścią budowania profilu aromatycznego i smakowego wyrobów.

Współczesne alternatywy wśród beczek do wyrobu trunków

W dzisiejszych czasach popularność zyskały również pojemniki ze szkła. Choć nie mają w sobie tak bogatego bukietu smaków i zapachów, wyróżniają się walorami praktycznymi. Zalicza się do nich przede wszystkim większe możliwości w zakresie kontrolowaniu etapów dojrzewania i zachodzących podczas niego zmian. W porównaniu do tradycyjnych beczek dębowych do wyrobu trunków szklane odpowiedniki pozwalają uzyskać również znacznie delikatniejszy produkt końcowy.

Podczas wyboru najlepszego rozwiązania warto zatem najpierw ustalić, jakie cele chcesz osiągnąć pod względem walorów smakowych i zapachowych. Nie ma również przeciwwskazań, aby przy produkcji bimbru odejść nieco od utartych wzorców – eksperymenty mogą przynieść zaskakujące rezultaty!

Dodaj komentarz