Rzemieślnicza produkcja alkoholu wymaga nie tylko odpowiedniego skompletowania sprzętu, który umożliwi proces, lecz także właściwie dobranych surowców. Drożdże gorzelniane i produkty do fermentacji dostępne są na rynku w różnych wariantach – dziś przyjrzymy się ich najważniejszym cechom. Warto pamiętać, że w odróżnieniu od destylacji, fermentacja alkoholu w warunkach domowych jest legalna.
Czym jest fermentacja alkoholowa?
Tym mianem określa się złożony proces, podczas którego drożdże oddziałują na cukry, doprowadzając jednocześnie do ich utleniania i redukcji. Produktem końcowym fermentacji jest etanol (czyli alkohol) oraz dwutlenek węgla. W zależności od wykorzystanych składników, proporcji oraz kilku innych czynników, można uzyskać w ten sposób trunki o różnej mocy oraz walorach. Na rynku dostępne są drożdże piwowarskie, winiarskie oraz gorzelniane; każdy z nich można skomponować z innym rodzajem cukrów.
Podstawowe produkty do fermentacji – cukry
Surowce wykorzystywane w tym procesie można podzielić na kilka zasadniczych grup, a mianowicie:
- cukry, takie jak sacharoza (czyli cukier buraczany), melasa, soki owocowe,
- żyto, jęczmień i pszenica – czyli składniki skrobiowe,
- wyroby pocelulozowe – często wykorzystywane raczej w przemyśle niż domowym winiarstwie i gorzelnictwie.
Produkty do fermentacji mają wpływ nie tylko na wydajność procesów chemicznych, lecz także na smak i zapach uzyskanego trunku.
Drożdże gorzelniane – jak wybrać właściwe?
W sklepach można znaleźć mnóstwo produktów do fermentacji z tej kategorii o różnych właściwościach. Ogromną popularnością cieszą się drożdże gorzelniane w formie specjalnie przygotowanych mieszanek, tzw. jednodniówek. Zwykle wystarczy im doba, aby spełniły swoją funkcję. Innym ciekawym wariantem są mocne produkty – pozwalają na przerobienie dużych ilości surowców w nastawie. Osoby, którym zależy przede wszystkim na czystości, najczęściej wybierają warianty opisywane jako „pure”. Takie surowce doskonale nadają się do produkcji czystego, wysokoprocentowego alkoholu.